فناوری VOIP یا انتقال صدا بروی پروتکل اینترنت از جمله سرویس هایست که جایگاه ويژه ای کاربردهای شبکه دارد و نرم افزارهای بسیاری جهت ارائه این سرویس ، مدیریت و استفاده از آن وجود دارند. در دوره مقدماتی استریسک به معرفی مفاهیم پایه VOIP پرداخته و نیزبه معرفی نرم افزار استریسک بعنوان یکی از محبوب ترین مراکز تلفن متن باز تحت لینوکس پرداخته می شود. سر فصل های این دوره بر اساس دوره رسمی Asterisk Fast Start شرکت Digium ارائه شده و برای شروع آن دانشجویان نیازی به دانش لینوکس پیشرفته نخواهند داشت. 

 

محتوا: فناوری VoIP و نصب و پیکربندی نرم افزار Asterisk

هدف: تسلط دانشجویان با راه حل های تلفنی مبتنی بر نرم افزار استریسک ارئه گردیده. دانشجویان علاوه برآشنایی با تنظیمات و مفاهیم پایه و پیشرفته در استریسک چگونگی رفع اشکال و توسعه این نرم افزار را نیز فرا خواهند گرفت

در این دوره دانشجویان با مسیریابی و برنامه های پیشرفته در استریسک، اتصال و برقراری ترانک با خطوط شهری و یا بین چندین سرور، صف های تماس، گزارش گیری و برنامه نویسی با استریسک آشنا می گردند.

مدت دوره: معمولا ۴۸ ساعت.

پیش نیاز: برای شرکت در این دوره تنها به دانش مطرح در سطح مهارتهای لینوکس و ترجیحا دوره کامل LPIC1است.

مدرس: مدرس مورد تایید و با تجربه چندین ساله در نصب و راه اندازی مراکز تلفنی VoIP.

در کانال آپارات شرکت فناوران آنیسا، یک فیلم مرتبط با این موضوع وجود دارد:
معرفی فناوری VoIP با مرور نرم افزار Asterisk - شامل سخنرانی آقای مهندس رضا مختارپور در سمینار فناوران آنیسا با عنوان لینوکس، متن باز و امنیت.